windows 10 na usb

** update 11:34 no, v hospodě bylo fajn a neděli sem se rozhodl zabít zkurvením svého linuxu. inspiroval jsem opensuse, který přešlo na kompilaci systému s LTO a k tomu sem poopravil parametry firefoxu, aby podporoval překladač clang. no změny se kompilovaly skoro přes noc a vypadlo mě asi deset balíčků, který měly problém, takže sem je včera řešil.
aby toho nebylo málo, koupil sem v neděli za 650kč m.2 ssd disk o kapacitě 120gb (to je jako fakt super cena), k tomu usb redukci za dalších 600kč s podporou usb3.1 a rozhodl sem se nainstalovat windows na externí usb disk tak, abych je měl k dispozici a hlavně sem chtěl vědět, jestli sem schopen udělat přenosný windows. protože máme 21.století, k instalaci sem se rozhodl použít vymožeností vmware workstation, což mi navíc zabezpečí, že na závěr instalátor widlí nešáhne do uefi a gpt a nepřepíše mi bootmanager linuxu, jak bývalo u microsoftu zvykem a jak se nejspíš dodnes nezměnilo.
připravil sem primitivní virtuálku s windows parametry bez virtuálního disku. připojil sem pouze iso s instalátorem widlí, usb disk a pustil instalaci. tady sem učinil první zjištění a to, že windows 10 nelze nainstalovat na usb disk, což je v době rychlýho usb3, thunderbolt a ssd čipů dost debilní, ale budiž, na tyhle problémy mám virtualizaci. pustim workstation s právama roota a do vytvořenýho virtuálního počítače přidám virtuální scsi disk, který namapuju přímo na připojený usb disk. a hele ty pyčo, instalátor problém nemá, vybírám instalaci windows 10 pro, přeskakuju zadání seriovýho čísla a dokončuju instalaci. po restartu virtuálky kupodivu windows naběhnou, takže pouštím aktualizace a nasazuju aktuální verzi. všechno proběhlo, akorát povýšení na verzi 1903 začne zase cosi řvát o usb disku. fajn, použiju google fu, který mi poradí malý prasácký portable hack a měním v registrech dle návodu hodnotu parametru PortableOperatingSystem z 1 na 0. prasácký hack zabral a aktualizace spustila instalaci. to sem si šel lehnout a dnes ráno sem zjistil, že proběhla v pořádku. v práci vrazím připravený externí usb disk do notebooku a zkusím start. boot proběhl, windows 10 se spustily a nastartovaly.
v tuhle chvíli sem musel vyřešit poslední problém a to ten, že windows 10 nepoznaly digitální microsoft licenci, kterou sem měl s notebookem koupenou, takže co teď. Licence na windows 10 pro se u nás jen tak běžně neválej, ty z msdn mají kolegové rozebraný a 7100kč, za který ji nabízí ve storu microsoft, se mi dávat nechtělo. No, nasadil sem naposledy google fu a koupil licenci za 1100kč. celá operace trvala asi deset minut od zaplacení kartou až po obdržení seriovýho čísla do mailu. windows sem aktivoval a aktivaci pro jistotu spároval s mým soukromým účtem. nenarazil sem na jakejkoliv problém a na závěr do hotových windows instaluju aktualizátor od lenova, který mi rovnou nacpal nový firmware do uefi, nvme disku a dokonce i do trackpointu. vítězství je moje.