Zmrdokniha

trasher # Ještě před svým zvolením prezidentem v roce 2012 prohlašoval, že milosti a amnestie považuje za feudální přežitek. „Pouze v případě, kdyby někdo umíral ve vězení, zbývalo mu několik týdnů života a nedopustil se závažného trestného činu, pak bych, na základě lékařské zprávy, udělil to, co lze spíše než milostí nazývat humanitárním gestem,“ pronesl před lety Zeman.

V srpnu 2002 třeba pro deník Právo prohlašoval, že „prezident by neměl přehnaně udělovat milosti a amnestie“. Rovněž řekl, že prezident měl při svých rozhodováních respektovat ty názory lidí, kteří jsou odborně zdatnější než on. „Například při udělování milostí respektovat názor ministra spravedlnosti,“ pronesl před téměř dvaceti lety Zeman.

Podobně se vyjádřil krátce po svém zvolení v diskuzím pořadu Partie na televizi Prima. „S výjimkou případu, kdy někdo umírá ve vězeňské nemocnici a chce poslední týdny života strávit doma, ale to není milost v pravém slova smyslu (...) Protože jsem principiálně řekl, že milosti udělovat nebudu, tak to platí i pro pana Kajínka,“ prohlásil v televizi.

a pro balaka to teda bylo "humanitarni gesto" ?